equinor | Polenergia

Aktualności

09-04-2024

Największa farma wiatrowa na Bałtyku szykuje się do aukcji

Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych rozwiązań wypracowanych przy budowie wcześniejszych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III. To znacznie usprawni proces inwestycyjny – podkreślają obie firmy.

czytaj więcej

11-03-2024

Equinor i Polenergia na EDU OFFSHORE WIND w Gdańsku

Kolejna edycja Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND już za nami. Przez dwa dni nasze stoisko w gdańskim Amber Expo odwiedziły tysiące młodych ludzi, których zachęcaliśmy do budowania swojej kariery zawodowej w nowej branży morskiej energetyki wiatrowej.

czytaj więcej

15-02-2024

Wielki finał konkursu Equinor i Polenergii o morskiej energetyce wiatrowej

Prawie 120 prac na temat morskiej energetyki wiatrowej powstało w ramach konkursu artystycznego zorganizowanego przez Equinor i Polenergię. Konkurs był zwieńczeniem akcji edukacyjnej „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”, w której wzięło udział prawie 1500 uczniów i uczennic z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim. Finał konkursu z nagrodami odbył się w Lądowisku Kultury w Redzikowie koło Słupska.

czytaj więcej

09-01-2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji – to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

czytaj więcej

29-11-2023

Equinor i Polenergia razem budują i razem edukują

Prawie półtora tysiąca dzieci z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim bierze udział w projekcie edukacyjnym „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”. Organizatorzy - Equinor i Polenergia - zaplanowali w szkołach interaktywne zajęcia i konkurs artystyczny z atrakcyjnymi nagrodami.

czytaj więcej

03-10-2023

Prace nad trzecim projektem Equinor i Polenergii nabierają tempa. Trwają badania morskiego dna pod farmę wiatrową Bałtyk I

Na obszarze planowanej przez Equinor i Polenergię morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I trwają badania morskiego dna. Działania w odległości 80 kilometrów od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego prowadzi załoga statku Dina Polaris. Prace poprzedzają zaprojektowanie, a następnie wybudowanie zaplanowanych w tym miejscu elementów morskiej farmy.

czytaj więcej

05-09-2023

Equinor i Polenergia na dożynkach Gminy Słupsk

Obecność firm Equinor i Polenergia w gminach, w których realizowane będą projekty morskich farm wiatrowych, jest przewidywana na lata. - Dlatego tak często i tak blisko jak to możliwe, staramy się być z lokalną społecznością. Nasze stoisko na Święcie Plonów Gminy Słupsk odwiedziły setki mieszkańców – mówią przedstawiciele spółek. Equinor i Polenergia już na stałe goszczą w życiu społeczności regionu słupskiego.

czytaj więcej

06-09-2023

W Łebie ruszyło pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

Placówka zlokalizowana w centrum Łeby to miejsce, w którym można uzyskać kompleksowe informacje o inwestycjach, które realizują wspólnie Equinor i Polenergia. W polskiej części Morza Bałtyckiego spółki rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy około 3 GW, zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

czytaj więcej

18-04-2023

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. polskiej drugiej fazy rozwoju offshore - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z morskiej farmy wiatrowej, a także rozpocząć jej projektowanie - od lokalizacji turbin, po wybór fundamentów czy łopat.

czytaj więcej

11-12-2022

Wiatr dobrych zmian wieje od morza

Do 2030 roku na Morzu Bałtyckim powstać mają farmy wiatrowe o mocy bliskiej 6 GW. W kolejnych 10 latach moc ta wzrośnie do 11 GW. Wśród planowanych inwestycji są trzy projekty realizowane wspólnie przez polską Polenergię i norweski Equinor: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Łączna ich moc to 3 GW, a to pozwoli zasilić w ciągu roku czystą, odnawialną energią nawet 6 milionów polskich gospodarstw domowych.

czytaj więcej

25-11-2022

Equinor o lokalnym łańcuchu dostaw na Konferencji Stron Porozumień Sektorowych

Wsparcie polskich firm i zwiększenie ich udziału w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi sektor offshore w Polsce. Uczestnicy Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o dotychczasowych osiągnięciach, ale i o barierach, które branża musi pokonać.

czytaj więcej

18-11-2022

Przedstawiciele Polenergii i Equinora o największych szansach i wyzwaniach offshore

Budowanie społecznej świadomości, szerzenie wiedzy wśród firm mogących dołączyć do polskiego łańcucha, wpływ otoczenia legislacyjnego na ekonomikę projektów offshore, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji Offshore Wind Poland 2022 zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

czytaj więcej

16-11-2022

Polenergia i Equinor na konferencji Offshore Wind Poland

Jak najlepiej wykorzystać polski potencjał Bałtyku? Czy budowa farm wiatrowych wciąż się opłaca? Jakie są największe wyzwania w budowie łańcucha dostaw w Polsce? Już 16-17 listopada przedstawiciele Polenergii i Equinora wezmą udział w konferencji Offshore Wind Poland w Warszawie. Będzie to doskonała okazja, by bliżej poznać wspólne przedsięwzięcie obu spółek, czyli najbardziej zaawansowane projekty farm wiatrowych realizowane na polskim Bałtyku.

czytaj więcej

25-05-2022

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla MFW Bałtyk I złożony!

Po wykonaniu niezbędnych prac badawczych i analitycznych oraz opracowaniu wymaganej dokumentacji, spółka realizująca projekt MFW Bałtyk I złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

czytaj więcej

28-12-2021

Badania środowiskowe MFW Bałtyk I przebiegają zgodnie z planem

Kolejne etapy badań środowiskowych MFW Bałtyk I realizowane przez polską firmę MEWO S.A. przebiegają zgodnie z harmonogramem. Rozpoczęty w grudniu 2020 roku program w zakresie rozpoznania uwarunkowań środowiskowych na obszarze trzeciej morskiej inwestycji realizowanej wspólnie przez Polenergię i Equinor obejmuje szereg badań i analiz w lokalizacji farmy, obszarze jej oddziaływania oraz w obrębie wyznaczonych odcinków rozważanych wariantów korytarza infrastruktury przesyłowej. Kompleksowy przedinwestycyjny program badań jest niezbędny do przeprowadzenia całościowej oceny oddziaływania na wszystkie elementy przyrody i innych użytkowników obszaru.

czytaj więcej

15-12-2021

ERM Polska wspiera proces uzyskania decyzji środowiskowej dla MFW Bałtyk I

Spółka realizująca projekt MFW Bałtyk I podpisała umowę z polskim oddziałem ERM, który jest częścią największej na świecie grupy konsultingowej działającej w obszarze zrównoważonego rozwoju. Umowa dotyczy współpracy w zakresie doradztwa środowiskowego i społecznego.

czytaj więcej

16-09-2021

Polenergia i Equinor sygnatariuszami Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

To drugie na świecie Porozumienie Sektorowe zawarte pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej, inwestorów, przedsiębiorców zainteresowanych tworzeniem lokalnego łańcucha dostaw, jednostek naukowych i badawczych oraz innych podmiotów z branży.

czytaj więcej

12-02-2021

MFW Bałtyk I podłączy do 1560 MW do KSE

Spółka MFW Bałtyk I rozwijająca morską farmę wiatrową o mocy do 1560 MW, podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

czytaj więcej

14-12-2020

Startuje program badań środowiska na potrzeby MFW Bałtyk I

Equinor i Polenergia rozpoczynają kompleksowy przedinwestycyjny program badań środowiska morskiego na potrzeby oceny oddziaływania na środowisko morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I o mocy 1 560 MW.

czytaj więcej

20-02-2020

Equinor wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej

W grudniu 2019 roku Equinor nabył 50% udziałów od Polenergii w trzecim projekcie Morska Farma Wiatrowa MFW Bałtyk I o planowanej mocy 1560 MW.

czytaj więcej

07-02-2020

Wind Europe - raport dotyczący morskiej energetyki wiatrowej

Istniejące farmy wiatrowe na morzu mają silną pozycję jako źródło energii w Europie, ich łączna moc wytwórcza wynosi 20 GW. Europa posiada pięciokrotnie większy potencjał, szacowany na 50 - 90 GW z nowych projektów do 2030 roku.

czytaj więcej